הסחות דעת? על איזה הסחות דעת אתה מדבר?

אני עוסק הרבה בהסחות דעת. יש בזה משהו קצת מצחיק – אני בוחר בהסחות דעת כמושא הקשב והתרגול שלי. שדה מחקר ותרגול מרתק לכל הדעות.
אניווי, הסחות דעת.
via GIPHY | הסחות דעת? על איזה הסחות דעת אתה מדבר?
התהליך שעברתי עם הסחות דעת (בקצרה) הוא שאי שם גיליתי שהמרחב הדיגיטלי שבו אני עובד, לומד ומתפתח עמוס למכביר בהסחות דעת: פרסומות, התראות, צפצופים והבהובים המושלכים עלי מכל עבר. אתם מכירים.
לאחר מכן התחלתי להשיל מעלי את כל אותם הסחות הדעת בשיטתיות ראויה לשבח (טופח לעצמי, למה לא) עד שמיגרתי את אחרונת ההתראות ונותרתי במן שקט מזמזם כזה שרק הטכנולוגיה יודעת לייצר.
אוקיי אוקיי, ו…?
ואז השקט הנפלא הזה התחיל להתמלא במחשבות, בתחושות, ברגשות. שמתי לב למשל, שגם בהעדר כל מסיחי הדעת אני עדיין יכול למצוא את עצמי קופץ מדבר לדבר, מתעורר לגלות שאני לא מצליח לעשות את הדברים שאני צריך לעשות, בורח אל מחוזות האסקפיזם הרך.
פתאום יכולתי לשמוע את הסחות הדעת הפנימיות, כמה נחמד.
הסחות דעת פנימיות וחיצוניות הן לא דבר חדש. אנחנו מחווטים בצורה כזאת שהקשב שלנו משנה מוקד בהתאם לצרכים משתנים. יצר השרדותי שכזה. בעצמן הן לא השטן בהתגלמותו.
אבל אנחנו חיים בעידן שהכל בווליום אחר, גבוה פי אלף מונים ממש שהיה אפילו עשור אחורה.
וזה לא רק גירויים חיצוניים. גם הטריגרים הפנימיים שלנו הרבה יותר מופעלים בתוך כל העודף, העומס והלחץ של החיים במאה ה-21.
אז מה עושים?
טוב, שאלה מורכבת עם הרבה תשובות קטנות אפשריות.
אני בכל אופן, מאמין שהאסטרטגיה הנכונה היא לשלב בין הסרה שיטתית של הסחות דעת חיצוניות ואימון יומיומי של הקשב והתודעה. אין מה לעשות. המהפכה הדיגיטלית באה עלינו בכזאת מהירות ואינטנסיביות שאין לנו אלא להשתמש בכל מה שעומד לרשותנו.
להרחבה על הסחות דעת – כתבתי ממש לאחרונה מאמר בלוג וממש מומלץ לקרוא (מכאן)
מעבר לזה אני שותל זרע בתודעה שלך – בקרוב אצא עם תהליך לימודי והתפתחותי בדיוק בנושא הזה – התנהלות דיגיטלית חכמה בשילוב כלים מעולם המיינדפולנס והיוגה. אני מתרגש כמו ילד בחנות צעצועים.
כיף להשתמע, שתהיה שפיות איתנה בימים מורכבים אלה.
גלעד.

לגמרי עשוי לעניין אותך:

אם הגעת עד הלום

במייל אני משתף תוכן ייחודי, מעשי ומרחיב תודעה.
ספאם לא יהיה שם וניתן לצאת בקלות בכל רגע (לא אפגע).