טלפון טיפש

מטלפון חכם לטלפון טיפש: איך להפטר מהסחות דעת ב-10 צעדים פשוטים ומהירים

טלפון טיפש הוא פתרון ראוי למי שסובל (כולנו) משימוש יתר בטלפון.

אנחנו מכורים לטלפונים החכמים שלנו. במקרה הפחות-גרוע הם מהווים הסחת דעת משמעותית שהולכת איתנו לכל מקום, כל הזמן – מרגע שאנחנו קמים בבוקר ועד רגע לפני שאנחנו הולכים לישון, ובמקרה הגרוע אנחנו גם אשכרה מכורים עליהם, עם תסמיני גמילה והכל. כתבתי על זה לא מעט פנינים במאמר מקביל ששווה לקרוא.

האפליקציות שלנו שואבות מאיתנו כל חלקה טובה של תשומת לב, ומתחרות בתחכום רב על התודעה שלנו.

כשהטירוף הזה רק התחיל (המהפכה הסלולרית), היו עוד אנשים כמוני שנאחזו בנוקיה הישנה שלהם בגאווה ולא הסכימו להצטרף למגמה השתלטנית. היום זה כבר נדיר למצוא אמיצים שכאלה.

אז נכון, אפשר עדיין לקנות טלפון טיפש, אבל מעט מאוד בני-אדם עושים את זה (על אף הפיתוי הרב), ולכן כהרגלי אני מאוד ממליץ ומעודד ליישם אסטרטגיות מינימליסטיות בתוך המציאות הסלולרית העכשווית.

מה עושים? הופכים את הטלפון החכם לטלפון טיפש.

זה אמנם לא פתרון קסם למכורים כבדים, אבל מדובר על פעולות פשוטות שאפשר ליישם כדי לצמצם משמעותית את החיכוך עם הטלפון ולאט לאט להרגיע את ההרגלים הדיגיטליים המגונים שלנו.

אז איך הופכים את הטלפון החכם לטלפון טיפש ב-6 צעדים פשוטים ומהירים? בואו נתחיל.

1. למחוק אפליקציות

אחד הדברים שהופכים את הטלפון שלנו לחכם הן האפליקציות כמובן. לא משנה אם יש לכן אנדרואיד או אייפון, זה מאוד חשוב להתיידד עם האופן שבו מוחקים אפליקציות על המכשיר שלכם. זו הזדמנות מופלאה למחוק את כל הפתרונות החכמים שהורדתם במהלך השנים. אני יודע שזה עשוי להיות קשה לחלקכם, למחוק אפליקציות שאולי אולי יועילו לכם ממש מתישהו, אבל למען הניסוי אני ממליץ למחוק, למחוק ולמחוק. מקסימום תמיד אפשר להתקין בחזרה.

אם בכל זאת ממש קשה לכם להפרד מאפליקציות, הכניסו את אלה שנשארו לתיקייה ייעודית ושימו אותה הרחק מהמסך הראשי.

ישנן אפליקציות המגיעות עם המכשיר ואינן ניתנות למחיקה, תיכף נגיע לזה.

2. לנטרל אפליקציות שאינן ניתנות להסרה

אפליקציות שאינן ניתנות להסרה אפשר לכל הפחות לנטרל, אז קודם כל שתדעו שיש מה לעשות. באנדרואיד (לפחות בשלי) זה נמצא בהגדרות — יישומים — "שם היישום" — השבת. אם מדובר על אפליקציה שהורדתם, יהיה לכם "הסר התקנה" במקום "השבת". לחלק מהאפליקציות המובנות לא יהיה אפשרות "השבת" כי יש גבול כמה חופש פעולה אפשר לקבל.

ברור שגם באייפון יש אופציה לשנות את הדין בעניין האפליקציות הבסיסיות, אבל תצטרכו למצוא מדריך שעוסק בעניין כי כל מהדורה הם משנים. לבלבל את האוייב. הנה למשל מדריך מקיף וברור.

3. להחליף את התצוגה לשחור לבן (Grayscale)

אומרים שעל ידי החלפת הצבעים (הממריצים לנו את הפעילות העצבית במוח) בשחור-לבן, פוחתת לנו המוטיבציה לבדוק את הטלפון גם כשהוא לא מצלצל או מתריע. טריסטן האריס, שכבר דובר בו רבות כאן בבלוג, אומר: "אפילו רק לראות את הצבעים על המסך מפעיל אצלנו את מנגון הגמול, אם אנחנו מכבים את זה אנחנו יוצרים הבדל גדול".

הטלפון נהיה פחות כיף וזה יתרון משמעותי כשרוצים להסיר או לצמצם הרגלים מגונים. פתאום הגלישה בניוזפיד של פייסבוק או של האינסטגרם נהיית משמימה וחסרת חיים. כבר לא כיף לצפות בסרטונים ביוטיוב או לשחק במשחקים ממכרים. זה נשמע מדכא אבל בפועל החיים בגלילה הם אלה שמעוררים בנו דיכאון וחרדה.

איך להעביר לשחור-לבן באנדרואיד ישן
איך להעביר לשחור-לבן באנדרואיד מגירסה 10 ואילך
איך להעביר לשחור לבן באייפון

4. לנטרל התראות (ביי ביי התראות דחיפה)

אחרי שצמצמנו את מרבית האפליקציות בטלפון שלנו, זה זמן לנטרל את ההתראות של מה שנשאר. תביאו בחשבון שגם אם השארתם אפליקציות מסויימות שחשובות לכם, זה עולם ומלואו להשתיק אותם. אם אתם לא יכולים בלי וואטסאפ או ג'ימייל בגלל מחוייבויות לעסק או למשפחה, אתם יכולים להכנס באינטרוולים שקבועים ונוחים לכם במקום לתת לאפליקציות להכתיב לכם את משך ותדירות השימוש בטלפון.

כל ההתראות מהוות הסחות דעת, אבל התראות הדחיפה (Push Notifications) ששולחות לכם מסרים לצג של הטלפון הן הממזריות ביותר ואותם הכי כדאי למגר ובהקדם.

5. התאימו אישית את מסך האנדרואיד שלכם עם אפליקציית משגר מינימליסטית (Launcher App)

יצאה כותרת מצחיקה אבל אני משתדל להשתמש במינוחים הפופולריים שיקלו עליכם לחפש אחר"כ עוד מידע, מה לעשות? חושב עליכם.

בחירת אפליקציה שתאפשר לכם לעצב אחרת את המסך של הטלפון היא עניין משמעותי. זו אסטרטגיה יעילה כשאנחנו רוצים לשנות את הדרך שבה אנחנו משתמשים בטלפון שלנו, גם למטרת יצירת טלפון טיפש וגם לטובת האפקטיביות והפרודוקטיביות.

איך בוחרים? יש הרבה, לא תנסו – לא תדעו.

Slim Launcher
Before Launcher

6. כבו את ה-WiFi והנתונים הסלולריים (Mobile Data)

אני יודע שזה קשה לכם אבל בואו… אנחנו רוצים טלפון טיפש או לא? הטלפונים שלנו לא צריכים נתונים סלולריים כדי להוציא ולהכניס שיחות ומסרונים. מה כן צריך? הלופ האינסופי של הסחות הדעת שהם הטלפון החכם שלנו. זו הדרך היעילה, המהירה והבטוחה ביותר להשלים את תהליך המעבר לטלפון טיפש.

אם הגעתם עד הלום, קחו עוד כמה עיצות טובות

אז יש לנו את המדריך הפשוט והמעשי ליצירת טלפון טיפש. עכשיו אני מוסיף כאן עוד כמה אסטרטגיות מסביב שמאוד עוזרות לקיים את אורח החיים הפשוט והשקט שהתחלנו להטמיע.

7. שמרו את הוייז לניווטים מורכבים

אני מכיר לא מעט אנשים שכל כך אוהבים את הוייז שלהם ותלויים בו, שהם מנווטים בעזרתו גם במסלולים קלים להפליא, או במסלולים שהם נוסעים בהם מדי יום. אז נכון שחלק מהקטע זה עידכוני דרכים וכדומה, מודה שזה עשוי להיות קריטי לפעמים – אבל שווה לבחון מתי לא צריך להשתמש באפליקציית ניווט ואפשר פשוט להציץ רגע בבית בגוגל מפות ולסגור את העניין.

אגב, ללמוד לנווט בלי עזרים טכנולוגיים משפר מאוד את הקוגניציה.

8. קנו טלפון נייח

טלפון נייח זה גאוני. בעוד לרוב העולם יש טלפון חכם בכיס, לחלק קטן ממנו עדיין יש טלפון נייח בבית. וזה חבל, כי טלפון נייח הוא רק טלפון ואפשר לנתב אליו את התקשורת עם החברים והמשפחה ולנטרל עוד קצת את הצורך להכניס את היד לכיס בחוסר מודעות. טלפון נייח עוזר מאוד לייתר את הצורך להיות עם הראש בסמארטפון כל הזמן.

9. הורידו תכנים לשימוש אופליין

תכנים כמו מוזיקה, סרטונים ואפילו מפות – ניתן להוריד לשימוש אופליין וזו דרך נהדרת להזדקק פחות לשירותי ה-WiFi שתמיד ישמחו להיות לנו לעזר. זה דורש קצת שינוי בחשיבה והתארגנות מראש, אבל ברגע שמטמיעים את ההרגל הוא לחלוטין פשוט ליישום.

10. קנו טלפון טיפש

נו נו, בכותרת אחת ייתרתי את כל המאמר. סתם. חשוב להכיר בכך שגם זו אפשרות ויש היום בשוק היצע רחב של טלפונים טיפשים וגם זו אפשרות, כל האמצעים כשרים כדי להשיג את השקט הנחשק.

הנה סקירה אחת מיני רבות, של מכשירים  טיפשים ופופולריים ב-2021.

זהו, אתם מוכנים!

אז כמו שכתבתי בתחילת המאמר, כולנו סובלים מהרגלים דיגיטליים גרועים למדי, אבל זו לא סיבה להרים ידיים. כל שינוי קטן שהבאתי כאן הוא עולם ומלואו. ההזמנה היא להתנסות ולראות איך זה מרגיש. צריך לזכור לקחת זמן הסתגלות כי היי, בכל זאת – אנחנו מכורים, אז לא פלא שזה יהיה קצת מאתגר בהתחלה.

אבל לאורך זמן מרגישים את השינוי וזה שווה את זה ממש. מבטיח.

ניסיתם? כתבו לי, אשמח לשמוע.

לגמרי עשוי לעניין אותך:

אם הגעת עד הלום

במייל אני משתף תוכן ייחודי, מעשי ומרחיב תודעה.
ספאם לא יהיה שם וניתן לצאת בקלות בכל רגע (לא אפגע).