חוק פארטו

חוק פארטו (או חוק 80/20) ואיך אפשר למנף אותו כדי לשמור על אפקטיביות

חוק פארטו (או עיקרון פארטו), הידוע גם כחוק 80-20, הוא מושג פופולרי מתחום תיאורית הניהול. את הרעיון הגה כלכלן וסוציולוג איטלקי בשם וילפרדו פדריקו פארטו – Vilfredo Federico Pareto (איטלקי כבר אמרנו?).

על פי חוק פארטו, ברוב המקרים וברוב האירועים, בערך 80% מהתוצאות נובעות מ-20% מהגורמים. דוגמאות לעיקרון הזה אפשר למצוא במצבים רבים הן בחיים הפרטיים והן בחיים העסקיים.

איפה נראה את זה מתממש, למשל?

80% מהמכירות מגיעים מ-20% מהלקוחות

80% מהרווחים מגיעים מ-20% מהשירותים או המוצרים

20% מהעובדים אחראים על 80% מהתוצאות

או

80% מזיהום האוויר נובע מ-20% מכלל המפעלים

20% מהסטודנטים מקבלים 80% ציון (ומעלה)

וכדומה, הבנתם את המסר.

*נק' חשובה: חוק פארטו הוא לא מדוייק אבל העקרונות שבבסיסו נותנים לנו כלים וצורת חשיבה שמאוד תומכים בחלוקה והשקעה מאוזנת ונכונה של משאבים (זמן, כסף, תשומת לב).

בהקשר של ניהול זמן, חוק פארטו מתייחס לכך ש-80% מהתוצאות שלנו נובע מתוך 20% של המאמץ שלנו. עובדה זו יכולה מאוד לעזור לנו בתיעדוף משימות. חוק 80/20 מכוון אותנו לשים את מירב המאמצים באותם אפיקים שיוצרים לנו את האימפקט המשמעותי ביותר, בעסק כמו גם בחיים האישיים.

חשוב לשים לב – לא מדובר פה על כלכלת זמן אלא יותר על תשומת לב. לא מדובר על לעבוד פחות אלא על לעבוד על הדברים החשובים באמת שהכי משפיעים על שורת הרווח שלנו (לא רק הרווח הכלכלי).

יש לנו משיכה טבעית (ומעצבנת) אל עבר הדברים הפחות-חשובים

בדרך כלל, בכל מה שקשור לפרודוקטיביות – יש מאבק מתמיד בין המשימות הקטנות, השטחיות והלא-באמת-חשובות לבין המשימות שמשפיעות בצורה מהותית על השאיפות ארוכות הטווח שלנו.

למה?

ברוב המאמרים האחרים שכתבתי תוכלו למצוא סיבות לכך (קריאה מומלצת למשל – על עבודה עמוקה). בקצרה – כי זה קל, כי קשה לנו לעשות דברים שדורשים מאיתנו ריכוז ותשומת לב לאורך זמן  וכי אנחנו חיים במציאות שמעודדת אותנו להתעסק כל הזמן בדברים שטחיים.

הזליגה על עבר השטחי היא משהו שמזין את עצמו. מהר מאוד קשה לנו בכלל לראות שאנחנו לא מייצרים התקדמות אמיתית אל עבר היעדים שלנו.

נחזור לחוק 80/20?

סביר לומר ש-80% (ויותר) מהזמן שלנו מושקע במשימות שטחיות ודחופות. באסה.

אז מה עם ה-20% הנותרים?

איך חוק פארטו עוזר לנו בניהול זמן ותיעדוף משימות?

חוק פארטו נותן לנו תמונה רחבה בנוגע לאיפה הכי כדאי לנו להשקיע את המשאבים שלנו כדי להתקדם ביעילות בחיינו העסקיים (ולמען האמת גם בחיינו האישיים, ממש כך). ברגע שאנחנו מבינים את האירוניה שבחוק 80/20, אנחנו יכולים להתחיל לעבוד על ה-20% הנפלאים.

דוגמאות:

  • אם אנחנו פרילאנסרים, לדוגמה, עקרון פארטו מציע ש-80% מההכנסות שלנו מגיעות מ-20% מהלקוחות שלנו. אם זה ככה גם אצלנו (גם אם במספרים שונים אך דומים) – מאוד סביר לחשוב שכדאי לטפח ולהעמיק את מערכת היחסים שלנו עם אותם 20% או להשקיע בלמצוא לקוחות בעלי מאפיינים דומים.
  • אם רוב הפעילות שלנו בעסק או בחיים האישיים מתגלמת ברשימת משימות ארוכה ואינסופית שמביאה לתוצאות חלקיות בלבד, התהליך המעשי והתודעתי הנכון הוא למצוא ולאפיין את ה-2-3 משימות או הפרוייקטים המשמעותיים ביותר ולהתמקד רק בהם מתוך ההבנה הפשוטה שהם המקור ל-80% מההתקדמות שלנו בחיים האישיים והמקצועיים.

ומכאן, 2 שאלות חשובות לבחינה עצמית

  • מהם מבין הדברים שאני מושקע בהם כרגע מרכיב את ה-20% שאשכרה נותן לי תוצאות בפועל?
  • מהם בזבזני הזמן והאנרגיה שלוקחים 80% מהזמן שלי בלי לתת לי ערך של ממש?

לסיכום

הרעיון של עיקרון פארטו, חוק 80/20, או איך שלא תבחרו לקרוא לו הוא משהו שאני אוהב לכנות אותו "פחות אבל יותר טוב" (ששאלתי בשמחה מתורת המַהוּתָנוּת, או אֵסֶנְצִיָּאלִיזְם).

במרבית המקרים חלק קטן מהמאמצים שלנו מניב לנו את הפירות המתוקים ביותר ולכן הדבר החשוב ביותר שאנחנו צריכים לזכור, זה לשאול את עצמנו כל יום מחדש – מה אני יכול לעשות כדי לחסל את השטחי וחסר הערך ולרדוף אך ורק אחר הדברים החשובים והמהותיים?

אסטרטגיה יקרת ערך זו היא מה שמפריד בין הבינוניות להצלחה המסחררת, בחיים העסקיים כמו גם בחיים העסקיים.

איפה תשימו את עצמכם על הסקאלה?

לגמרי עשוי לעניין אותך:

אם הגעת עד הלום

במייל אני משתף תוכן ייחודי, מעשי ומרחיב תודעה.
ספאם לא יהיה שם וניתן לצאת בקלות בכל רגע (לא אפגע).