מסכי עשן: המלכודת הדיגיטלית - הדילמה החברתית

מסכי עשן: המלכודת הדיגיטלית – הדילמה החברתית בפריים טיים (ביקורת סרט)

מיהרתי לכתוב בבלוג שלי על מסכי עשן: המלכודת הדיגיטלית (או בתרגום מילולי – הדילמה החברתית), איך לא.

אתחיל ואומר שחיכיתי לסרט הזה. אולי לא לסרט הספציפי הזה בהכרח, אבל בהחלט לסרט הראשון שינצל את המדיום הטלוויזיוני כדי להרים למודעות את הנושא הזה הכל כך מהותי הזה.

היה לי מעניין לצפות בו ביקורתית, בתור מי שמשוחח לא מעט על הנושאים האלה עם כל מי שמוכן לשמוע. בתור מי שמשתמש בידע הזה כמבוא לתרגול של מודעות במרחב הדיגיטלי, שמבחינתי היא אבן יסוד לפרודוקטיביות, הגשמה, שקט מנטלי וזרימת חיים נכונה בעולם החדש.

פריצת הדרך המשמעותית האחרונה בהתפתחות האישית שלי, שהביאה גם להתהוותה של "צמיחה חופשית" – היתה התובנה שהובילה לחקירה של כל הנושא הזה של כלכלת תשומת לב והיותנו מוצר, פשוט מוצר.

קצת על הסרט ועל הדילמה החברתית

קודם כל אני חושב שאפשר לסלוח ליוצרים של הסרט על שימוש בשפה, בדימויים ובאפקטים קולנועיים מגמתיים כשמדובר על משהו שבסיסו הוא מאוד נכון וכרוך בהתעוררות משמעותית של האנושות הישנה את שנתה. אני למדתי לראות מעבר ולגעת במהות, באופן המאפשר לי להיות סלחן לנטיות הדוקומנטריות האלה.

הדמויות בסרט מרתקות ומגוונות. אין מי שיכול (וצריך) לדבר על הסוגיות האתיות של עיצוב האפליקציות, המוצרים הדיגיטליים והמדיות החברתיות יותר טוב מאלה שבעצמם נתנו ידם ומוחם בפיתוח. אלה שבאיזשהו שלב ראו איך כוונות טובות (בחלק מהמקרים) שינו כיוון לחלוטין כאשר האינטרס המסחרי העליון השיט את הספינה למחוזות הכלכליים ביותר, על חשבון ערכים וזולתנות.

את טריסטן האריס, הדמות המובילה בסרט וגם בחיים – בכל מה שקשור לאקטיביזם של טכנולוגיה הומנית – אני מכיר עוד מלפני הסרט, כאמור, ומאוד מעריך את הנוכחות המיטיבה וההגונה שלו. מאוד ברור שהנושא הזה בדם ליבו והוא מייצג בחסד את הקול השפוי של תנועת הנגד.

הסרט מציג בעזרת העדויות השונות ובעזרת אילוסטרציה שברוב המקרים יחסית מחליקה בגרון (וכנראה מועילה גם להבנה של הצופה הצעיר יותר), את רוחב היריעה.

ומה היא כוללת בתוכה היריעה, למשל?

קיטוב פוליטי וחברתי: על ידי יצירת תמונה מעוותת וחד מימדית של המציאות החברתית מתרחשת העמקה של הפילוג בין הסקטורים השונים – דמוקרטים ורפובליקנים, דתיים וחילונים, יהודים וערבים – הבנתם בגדול. כל מחנה שקוע עמוק בתוך שדה הדעות התואם את השקפותיו, ולא נחשף כמעט בכלל לפלורליזם שכל כך חשוב בשביל תפיסת עולם רחבה וחומלת.

תופעות פסיכולוגיות-חברתיות: השוואתיות בלתי פוסקת בין המציאות שלנו הגולשים לבין האלטר-מציאות של שאר העולם המציג במדיות החברתיות מצג מלאכותי וחד מימדי של חייו, המעוררת לאורך זמן תחושות של בדידות, חרדה ודיכאון, במיוחד בקרב בני נוער.

עידן של דיס-אינפורמציה ומיס-אינפורמציה: בחסות כלכלת תשומת הלב, האלגוריתמים לא מתביישים לקדם מידע מסולף ושקרי כדי לעורר מעורבות ולהשאיר אותנו מחוברים לפלטפורמות הדיגיטליות גם בעבור עיוות המציאות. בחסות הדיס-אינפורמציה והמיס-אינפורמציה נעשו פשעים רבים על ידי משטרים ואירגונים המנצלים את אספקט זה של הרשת החברתית.

התמכרות: הכי פשוט שיש – המנוע הכלכלי בבסיס כלכלת תשומת הלב מייצר מציאות שבה מיטב המוחות שקועים בהתמסרות לפתח טכניקות חדשות ויעילות לנצל את החולשות הקוגניטיביות והפסיכולוגיות שלנו על מנת שנשאר מחוברים כאינפוזיה למרחב הדיגיטלי. הם מצליחים ובגדול ומהרבה בחינות אנחנו כמריונטה על חוט ונשלטים לפחות באופן חלקי על ידי כוחות סמויים מהעין (אחרת איך אפשר להסביר את הכפייתיות שבה אנחנו באים באינטראקציה עם המסכים שלנו?).

הסרט מאוד יסודי בניתוח שלו. הוא אמנם אקלקטי מצד אחד, כדי לנסות ולתפוס את מצג המציאות במלואו, אבל מצליח להעביר את השלם החמקמק הזה שהוא פשוט בלתי-נתפס. בלתי-נתפס.

האם הסרט הזה ישנה את מציאות חיינו?

האנושות צריכה להתעורר ולהבחין בכל מיני תופעות דרמטיות והרות גורל שנקרות בדרכה – וזה לא ממש קורה. אני אישית לא אוחז באשליה שהאנושות תתפכח בזמן סביר ובטח שלא בהשראת סרט בנטפליקס (עוד חור שחור). אבל אין ספק שיצירות אקטיביסטיות מהסוג הזה הם דבר מבורך. הדילמה החברתית דורשת שיכירו בה.

אני מאמין גדול בלעורר תודעה, אפילו מבלי לעצור ולעסוק בשאלה האם זה מספיק. הסרט בהחלט עשה לי שירות במסע האישי שלי להפיץ את בשורת המודעות במרחבים הדיגיטליים. אני שמי מאיתנו הרוצה לחיות חיים שיש בהם גם שקט מחוץ לרעש הטכנולוגי, שרוצה לגדל את ילדיו לחיות במגע עם הטבע ועם עולם התופעות – צריך לנצור בליבו את המידע הזה ולתנהל בתבונה ובקשב, להלך בין הטיפות.

אם עוד לא ראיתם – רוצו לראות. ואחרי זה? בואו לתרגל 🙂

****

לעמוד הסרט ב-IMDB: לחצו כאן

לגמרי עשוי לעניין אותך:

אם הגעת עד הלום

במייל אני משתף תוכן ייחודי, מעשי ומרחיב תודעה.
ספאם לא יהיה שם וניתן לצאת בקלות בכל רגע (לא אפגע).