מדיניות הפרטיות של וואטסאפ

מדיניות הפרטיות החדשה של וואטסאפ ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אם גם אתם משתמשים בוואטסאפ (נו ברור), בטח קיבלתם לאחרונה הודעה עיקשת בכניסה לאפליקציה, שמבקשת מכם לאשר את מדיניות הפרטיות החדשה. אולי אישרתם אותה ללא-היסוס (טבעי), אולי הצלחתם רק לדחות את הקץ (כמוני), אבל בטח מעטים מכם, אם בכלל – טרחו לשבת ולקרוא בנחת את האותיות הקטנות.

כמי שמתרגל מודעות במרחב הדיגיטלי, אני מנסה לתרגל את קריאת האותיות הקטנות. גם אני, כאחרים, לרוב לא טורח לקרוא את מה שכתוב בכל אותן מגילות המעגנות במסמכים משפטיים את הזכויות של התאגידים הטכנולוגיים בכל מה שקשור למידע אודותינו ולפרטיות שלנו.

אבל אני חושב שכדאי שנתחיל להשתנות בקטע הזה. ואם לא לקרוא בעצמנו, אז לפחות שיהיה מי שיקרא ויפרשן עבורנו. אמנם אני לא מומחה בכלל לסוגיות הנדונות כאן, אבל עשיתי כמיטב יכולתי להבין מה הסיפור שמסעיר את כולם, כדי שנוכל לקבל החלטות מושכלות יותר בכל הנוגע להיותנו משתמשים נלהבים.

אז בואו נראה.

אז מדיניות הפרטיות החדשה של וואטסאפ אומרת, בעצם?

וואטסאפ שומרת לעצמה את הזכות לחלוק את המידע אודותיכם עם שאר האפליקציות של תאגיד פייסבוק כמו אינסטגרם למשל, ומבלי זה ממש ישנה אם יש לכם או אין לכם חשבון שם. על פניו אין הרבה חדש תחת השם מבחינת פרטיות, וזה המשך ישיר של אותו קו מוכר.

במדיניות החדשה של וואטסאפ, היא מצהירה תתבצע תחלופת מידע בין החברות השונות של פייסבוק, וואטסאפ תמסור ותקבל מידע שיעזור לך בתפעול האפליקציה ושיווק של שירותים.

מה שחדש פה הוא שעד עכשיו כל הנושא הזה של מידע היה "בהסכמה". נכון, ההסכמה הזאת היתה חמקמקה ולרוב נעשתה מחוץ לטווח המודעות של המשתמש המצוי, אבל הרשות היתה נתונה.

הפעם נאמר מפורשות שיש לאשר את המדיניות החדשה עד ל-8 בפברואר אחרת לא ניתן יהיה להשתמש בחשבון. החל מהתאריך הזה אנחנו מחוייבים לתת את ההסכמה שלנו שהמידע אודותינו יעבור כמטבע עובר לסוחר, אם ברצוננו להמשיך ולהשתמש בשירותים.

האם זה אומר שלפייסבוק תהיה גישה לתוכן של הודעות הוואטספ שלנו?

ככל הידוע לא. מן הסתם ההסתייגות בנושאים האלה היא בריאה, אבל על פניו תוכן ההודעות הינו מידע רגיש ומוצפן שאינו משמש למסחר מידע. גם לוואטסאפ עצמה אין גישה כזאת.

עם זאת, מידע שכן יכול לנוע בחופשיות כולל את כותבת ה-IP שלכם, הפרטים שאיתם נרשמתם לשירות (כולל את מס' הטלפון שלכם, כמובן), מידע אודות רכישות, מידע הנוגע לאינטראקציה שלכם עם אחרים (כולל עסקים) ופרטים הנוגעים למכשיר עצמו – רמת הבטריה ועוצמת האות.

מה קורה אם אתם מוחקים את החשבון?

אם בחרת בנתיב הזה נמחקות מהשרתים כל ההודעות שלא נשלחו וכמו כן כל המידע שהאפליקציה כבר לא צריכה כדי לתפעל ולספק לכם את שירותיה. מה שכן, חשוב לזכור לא רק למחוק את האפליקציה אלא ללכת להגדרות ← חשבון ← מחיקת החשבון שלי.

 

מחיקת חשבון וואטסאפ
כאן מוחקים את חשבון הוואטסאפ

 

בנושא זה, מדיניות הפרטיות החדשה של וואטסאפ מזכירה לכם שמחיקת החשבון לא משפיעה על המידע שיש למשתמשים אחרים אודות האינטראקציה איתכם ועל העתקים של שיחות הצ'אט שניהלתם עם אחרים.

אלטרנטיבות?

במסגרת סערת הרוחות שמתחוללת, ישנם קולות רבים שקוראים לעבור מוואטסאפ לאפליקציות אחרות לתקשורת מיידית. האפשרויות הדומיננטיות ביותר הם הטלגרם (Telegram) והאפליקציה המתחרה Signal שעשוייה לחוות את הפריצה שלה בזכות המהלך של פייסבוק.

איילון מאסק, היזם הטכנולוגי והאיש העשיר בעולם נכון לשנת 2021, היה מבין הראשונים שעודד משתמשים לעבור לאפליקציית Signal כאשר פרסם בטוויטר שלו המונה כ-42 מיליון עוקבים.

נקודת מבט הוליסטית על כל הסיפור

אנחנו צריכים לקרוא את השורות הקטנות. זה נכון שיש פה משהו דרמטי ומסעיר שהצליח להגיע עד סף המודעות שלנו בחסות התקשורת והשיח ברשתות החברתיות, אבל רבים מאיתנו כבר אישרו את המדיניות החדשה בלי למצמץ (זה ממש בסדר, אפשר עדיין למחוק את החשבון אם רוצים). פעמים רבות כבר נדרשנו לקרוא את האותיות ולא עשינו את זה. הגיע הזמן.

דוגמה טובה לכך היא כל הנושא של קבצי קוקיס. החל ממאי 2018 ישנה רגולציה (GDPR) המאלצת חברות שרוצות לעשות שימוש במידע שלנו, לבקש מאיתנו לאשר להשתמש באופן סלקטיבי את השימוש במידע.

הניסיון שלי מראה שאחוז מאוד קטן מכם נותן את הדעת על הפופ-אפ (החלונית הקופצת) שמבקש מאיתנו בנימוס לאשר שימוש בקבצי קוקיס (אשר משמשים לכריית מידע).

אנחנו צריכים לוודא שיש רגולציה ששומרת על האינטרסים שלנו. אני לא בקיא בפרטים הקטנים, מודה, אבל אני יודע למשל שמדיניות הפרטיות שהופצה למשתמשי וואטסאפ תושבי אירופה, שונה מעט מזו שהופצה לאמריקאים. למה? כי אירופה יותר קפדנית ונחרצת בניסיונותיה להגן על פרטיות אזרחיה. בסופו של דבר הכוח הגדול ביותר שאמור לרסן את האומניפוטנטיות של התאגידים הטכנולוגיים היא רגולציה.

אנחנו צריכים מודלים כלכליים חדשים להתפתחות טכנולוגית. כל עוד המטבע הסחיר ביותר הוא המידע אודותינו (במקרה הזה) או תשומת הלב שלנו (כלכלת תשומת לב), תמיד נהיה במאבק מול הכוחות הכלכליים של השוק ותמיד נפסיד. האנושות צריכה להתאפס על עצמה לנוכח הכיוון הבעייתי של המהפכה הדיגיטלית ולעודד פיתוח של טכנולוגיה הומנית (מידע נוסף כדי לקרוא באתר של "המרכז לטכנולוגיה אנושית".

בנימה אופטימית ומשועשעת

לא יקרה כלום אם נפסיק להשתמש בוואטסאפ ובפייסבוק. היינו מאושרים גם (ואולי אף יותר) לפני שהם היו חלק כל כך מהותי בחיים שלנו. במקום רק לחפש אפליקציות חלופיות, אני תמיד מעודד את העוקבים שלי לטפח מערכת יחסים מודעת עם המרחב הדיגיטליים. לתרגל תשומת לב צלולה בתוך העולם הטכנולוגי הזה. לשאוף לאיזון.

איך עושים את זה? ניקוי דיגיטלי הוא התחלה טובה.

שיהיה לנו בהצלחה.

 

לגמרי עשוי לעניין אותך:

אם הגעת עד הלום

במייל אני משתף תוכן ייחודי, מעשי ומרחיב תודעה.
ספאם לא יהיה שם וניתן לצאת בקלות בכל רגע (לא אפגע).